Stand up i Schaumansalen
Stand up i Schaumansalen
20.03.2026
18:30 – 20:30
Schaumansalen
42,50 € / 37,50 € – Köp biljett nu!
Eventland Live
André Wickström, Nisse Hallberg (swe), Petrina Solange (swe) & Jonas Bergqvist
I mars blir det en sjudundrande stand up kväll i Jakobstad! Efter många år återvänder André Wickström äntligen till Jakobstad. Det gör även Nisse Hallberg som uppträder tillsammans med Petrina Solange, som besöker Jakobstad för allra första gången, och Jonas Bergqvist i Schaumansalen fredagen den 20 mars 2026.
Showtime: 18:30
Biljett 42,50 €
Pensionär, studerande 37,50 €
Längd: ca 2 h (inkl. paus)
Föreställningen är på svenska.
Det är förbjudet att filma under föreställningen!
Arrangören förbehåller sig rätten till ändringar.
ANDRÉ WICKSTRÖM
Förutom i både Finland och i Sverige, uppträder André Wickström även i Norge, Danmark, Estland, Irland och på Island. I Sverige uppträder André frekvent på Sveriges största stand up klubbar som Norra Brunn och RAW Comedy Club, och har även medverkat i otaliga TV program som till exempel Parlamentet och Roast på Berns, samt i den populära svenska TV serien Solsidan.
NISSE HALLBERG (swe)
Nisse Hallberg är utan tvekan en av Sveriges vassaste komiker. Med sin otroliga storytelling-talang har Nisse de senaste åren erövrat inte bara humorsverige, utan även etablerat sig som ett starkt namn i Svenskfinland. Efter genombrottet 2014 har han tagit emot pris på Svenska Stand up galan som Årets nykomling, hunnit göra flera soloföreställningar, samt blivit nominerad till Årets manliga komiker och vunnit priset Årets föreställning med showen Tomten är ensam. Förra året turnerade Nisse tillsammans med Magnus Betnér Sverige runt med duoshowen Bränner Ner Huset som spelades för fulla hus. Nu gör äntligen en av Sveriges absolut roligaste personligheter ett efterlängtat besök i Jakobstad!
PETRINA SOLANGE (swe)
Utsedd till Årets kvinnliga ståuppkomiker hela fyra (!) gånger. Syns just nu i SVT med sin soloföreställning Live på Moriskan.
JONAS BERGQVIST
