”VIER LETZTE LIEDER” – om makt och maktlöshet/voimasta ja voimattomuudesta/about power and powerlessness

19 juni 2019

”VIER LETZTE LIEDER” – om makt och maktlöshet/voimasta ja voimattomuudesta/about power and powerlessness

”VIER LETZTE LIEDER” – om makt och maktlöshet/voimasta ja voimattomuudesta/about power and powerlessness

23.11.2019
19:00 – 21:00

Schaumansalen

13/15/23/25 €Köp biljett nu!

RUSK Kammarmusik i Jakobstad , Besök hemsida

23.11, 19.00 – Schaumansalen/Schaumansali/Schauman Hall

18.15 – Östra Långgatan / Aula / Foyer (Campus Allegro)
Konsertintro / Konsertti-intro / Concert intro

”VIER LETZTE LIEDER”
– om makt och maktlöshet/voimasta ja voimattomuudesta/about power and powerlessness

Konserten tillägnas en nära vän som inte längre finns bland oss.
Konsertti on omistettu läheiselle ystävälle, joka on poistunut keskuudestamme.
In remembrance of a dear friend no longer with us.

Richard Wagner (1813 1883): Siegfrieds sorgmarch för kammarensemble/Siegfriedin surumarssi kamariyhtyeelle/Siegfried’s Funeral March for chamber ensemble “Götterdämmerung” (1874) (arr./sov. Emil Holmström)

Anna-Liisa Bezrodny, violin/viulu
Fredrik Paulsson, violin/viulu
Ellen Nisbeth, viola/alttoviulu
Senja Rummukainen, cello/sello
Niek de Groot, kontrabas/kontrabasso/double bass
Mirka Viitala, piano
Emil Holmström, synth
Jarmo Saari, elgitarr/sähkökitara/electric guitar
Janne Thomsen, flöjt/huilu/flute
Christoffer Sundqvist, klarinett/klarinetti/clarinet
Takuya Takashima, oboe
Otto Virtanen, fagott/fagotti/bassoon
József Hárs, valthorn/käyrätorvi/french horn

Christoph Willibald Gluck (1714 1787): Dans på de saligas ängder ur operan Orfeus och Eurydike/Autuaiden sielujen tanssi Orfeus ja Eurydike-oopperasta/Dance of the Blessed Spirits from the opera Orpheus and Eurydice

Janne Thomsen, flöjt/huilu/flute
Sivan Magen, harpa/harppu/harp

Thea Musgrave (1928  ): Orfeo I för flöjt och ljudband/huilulle ja ääniraidalle/for flute and tape (1975) 

Janne Thomsen, flöjt/huilu/flute

Franz Liszt (1811 – 1886): Am Grabe Richard Wagners (1883)

Emil Holmström, piano

Igor Stravinsky (1882 – 1971): Danse infernale ur Eldfågeln/Tulilinnusta/from The Firebird (1910) (arr./sov. Guido Agosti 1928)

Mirka Viitala, piano

PAUS / VÄLIAIKA / INTERMISSION

Outi Tarkiainen (1985  ): Kunnes kivi halkeaa / Until the Stone Splits (2008) 

Fredrik Paulsson, violin/viulu

Ennio Morricone (1928  ): ”Gabriels Oboe/Gabrielin Oboe/Gabriel’s Oboe” (1986) (arr./sov. Bart Snauwaert)

Takuya Takashima, oboe
Anna-Liisa Bezrodny, violin/viulu
Fredrik Paulsson, violin/viulu
Ellen Nisbeth, viola/alttoviulu
Senja Rummukainen, cello/sello
Niek de Groot, kontrabas/kontrabasso/double bass
Jarmo Saari, elgitarr/sähkökitara/electric guitar

Richard Strauss (1864 1949): Vier letzte Lieder (1948/1950) (arr./sov. Bob Zimmerman)

I. Frühling
II. September
III. Beim Schlafengehen
IV. Im Abendrot 

Helena Juntunen, sopran/sopraano/soprano
Fredrik Paulsson, violin/viulu
Ellen Nisbeth, viola/alttoviulu
Jan-Erik Gustafsson, cello/sello
Niek de Groot, kontrabas/kontrabasso/double bass
Mirka Viitala, piano
Christoffer Sundqvist, klarinett/klarinetti/clarinet
József Hárs, valthorn/käyrätorvi/french horn

 

 

Biljetter/Liput/Tickets: 25€ (norm.) / 15€ (stud. / opisk.) Med S-Förmånskortet / S-Etukortilla: -2€

__________________________________________________________________

RUSK Kammarmusik i Jakobstad 19 23.11.2019
RUSK Kamarimusiikkia Pietarsaaressa 19
23.11.2019
RUSK Chamber Music in Jakobstad 19
23.11.2109

Årets tema / Vuoden teema / Festival Theme:
MAKT – VALTA – POWER

Konstnärliga ledare / Taiteelliset johtajat / Artistic Directors:
CHRISTOFFER SUNDQVIST & SEBASTIAN FAGERLUND

Årets tonsättare / Vuoden säveltäjä / Composer in Residence:
OUTI TARKIAINEN

 

ARTISTER / TAITEILIJAT / ARTISTS

Elina Vähälä, violin/viulu
Anna-Liisa Bezrodny, violin/viulu
Fredrik Paulsson, violin/viulu & altviolin/alttoviulu/viola
Ellen Nisbeth, viola/alttoviulu
Senja Rummukainen, cello/sello
Jan-Erik Gustafsson, cello/sello
Niek de Groot, kontrabas/kontrabasso/double bass
Paavali Jumppanen, piano
Emil Holmström, piano
Mirka Viitala, piano
Helena Juntunen, sopran/sopraano/soprano
Janne Thomsen, flöjt/huilu/flute
Takuya Takashima, oboe
József Hárs, valthorn & dirigent/käyrätorvi & kapellimestari/ french horn & conductor
Otto Virtanen, fagott/fagotti/bassoon
Jukka Perko, saxofon/saksofoni/saxophone
Christoffer Sundqvist, klarinett/klarinetti/clarinet
Jarmo Saari, gitarr/kitara/guitar
Sivan Magen, harppa/harppu/harp
Mellersta Österbottens Kammarorkester/Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri/The Ostrobothnian Chamber Orchestra

YH Novia inredningsarkitektur/sisustusarkkitehtuuri/interior architecture
Studerande/opiskelijat/students

m.fl. / ym. /a.o.

 

www.ruskfestival.fi